Mit tudnak a robotok és hogyan tanulnak? Portrérajzoló robot és a mesterséges intelligencia
Iskolánk tanulói meghívást kaptak a 2. Stuttgarti Tudományos Fesztivál keretében a SZTAKI (Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet) által rendezett robotika interaktív kiállításra. A stuttgarti főkonzulátus közvetítésének köszönhetően a Wellendingentől, Ulmon, Stuttgarton és Tübingenen át Ludwigsburgig több tagiskolánkból érkező gyerekek testközelből ismerkedhettek meg a robotok világával. De menjük csak sorban.
A stuttgarti városháza épületébe belépve máris egy izgalmas különlegesség fogadott minket. A nagyobb gyerekek és a felnőttek egy páternoszterrel, vagyis egy folyamatosan körbe forgó, nyitott kabinokból álló felvonóval mehettek fel az emeletre. A kisebbek ámultak, bámultak, majd a lépcsőn felfutva érték utol társaikat, ahol már a folyosón robotok fogadták őket.
Kicsik és nagyok körében egyaránt hatalmas sikert aratott Piktor-o-bot, a portrérajzoló robot. A bemutató során a szakemberek lefényképezték a vállalkozó kedvű gyerekeket, majd a robotkar egy filctoll segítségével 1-2 perc alatt el is készítette a néhány vonalból álló arcképet. A robot ugyan nem egy Picasso, de az átlag embernél „tehetségesebb” és ez az, ami teljesen elbűvölt mindannyiunkat.
A bemutató közben érthetően, a gyerekek életkorának megfelelően magyarázták el, mi is az a mesterséges intelligencia, hogy hogyan „tanulnak” a robotok és, hogy milyen nehézségek merülnek fel ezalatt a tanulási folyamat alatt.
A gyerekek és a kísérő szülők nevében is mondhatom, hogy nagy élményben volt részünk és bármikor szívesen részt veszünk hasonló rendezvényen. Köszönjük a szervezőknek, a helyszínt biztosító intézménynek és a fejlesztő szakembereknek ezt az egyedülálló lehetőséget.
Végezetül íme két rövid élménybeszámoló:
„A tegnapi kiállításon az tetszett a legjobban, hogy a SZTAKI rajzoló robot nagyon rövid idő alatt lefotózott, a képemet átalakította egy vonalrajzzá, utána pedig egy kar le is rajzolt. És elég jól felismerhető vagyok a rajzon.” (Máté, 14)
„Érdekesnek találtam az előadást, mert elmagyarázták, hogy manapság mit tudnak a robotok megcsinálni. Pl. egy „parkour” pályán tudnak futni, ugrálni és még szaltózni is. Ezt persze csak sok próbálkozás és esés után sikerül nekik.” (Márk, 13)
Ernődi Tamara