Az én Magyarországom: Debrecen – Virágkarnevál
Magyarország egyik legfontosabb ünnepén, augusztus 20-án az Államalapítás és a Szent Kenyér ünnepének napján rendezi Debrecen a debreceni Virágkarnevált.
Mivel az egész családom Debrecenböl származik, igen jól ismerjük ezt a rendezvényt. Ezúton szeretném a debreceni Virágkarnevált történetét bemutatni.
|
A Virágkarnevál története 1905-ben kezdődött, a biciklisekből álló virágkorzó bevételéböl mentökocsikat vásároltak a városnak. Az elsö hivatalos Virágkarnevált 1966 óta rendezik meg.
A karneváli felvonulás látványos virágkompozícióit magyar és külföldi művészeti együttesek, tánccsoportok, zenekarok kísérik. A karneváli menet a nagy állomástól indul és a Nagyerdei Stadionig tart.
|
Hossza 6 km körülbelül 12-16 virágkocsi és több ezer fellépőből áll.
|
Régen a virágkocsik a villamossíneken közlekedtek ,ezért az útvonal kötött volt .A virágkocsik a villamos végállomásán voltak kiállítva. Késöbb , hogy ne legyenek a virágkocsik sínhez kötve ,dízelautokra építették rá a kompozíciókat . Ekkor lehetővé vált, hogy akár más útvonalon közlekedjenek . Ettől kezdve a Nagyerdei Stadionban lettek a kocsik kiállítva a közönség számára.
Napjainkban a környezetvédelem miatt elektromos kocsik közlekednek, a vezető jól elrejtve, a virágok között helyezkedik el.
|
Az elmúlt évben a korona járvány miatt a karneváli felvonulás elmaradt .A résztvevők, csak hazai csoportok, a város különböző pontjain léptek fel. A virágkocsik is szétszórva lettek kiállítva ezzel megakadályozva, hogy tömegek gyűljenek össze, emiatt jobban meg lehetett csodálni a fellépőket és a kocsikat is.
|
Eleinte a díszítéshez csak száraz virágokat használtak. Később egyre gyakrabban friss virágokkal tették szebbé a kocsikat. Hogy a virágok szépek maradjanak előző éjszaka kerültek a kocsikra. A styropor figurákat már hetekkel előre elkezdték a száraz virágokkal díszíteni. Régen katonák, gyári munkások később főleg diákok vettek részt a diszítésben.
Az egy hétig tartó Virágkarneváli program sok turistát vonz a városba.
Piros Anna Lisa – stuttgarti felsős
|