Hétvégi Magyar Iskolák Találkozója 2025.

Ebben az évben 8. alkalommal került megrendezésre a Hétvégi Magyar Iskolák találkozója április 11-én, a magyar költészet napján. Éberling Tímeával abban a megtiszteltetésben volt részünk, hogy részt vehettünk ezen a programon, melyre 110 iskolavezető, tanár, valamint ernyőszervezeti vezető érkezett a Föld 28 országából.

A szoros napirend ellenére jutott idő beszélgetésekre, tapasztalatcserére is már a programot megelőző este is a közös vacsoránál, melyet megelőzött  Nacsa Lőrinc, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának köszöntője illetve, a  Sarjú Banda rövid népzenei programja.

   

 Sokan köszöntötték egymást régi ismerősként, hiszen a hétvégi magyar iskolák tanárainak, vezetőinek évek óta van  lehetősége  találkozni ezen a fórumon illetve továbbképzéseken függetlenül attól, hogy a világ mely táján töltik be nemes küldetésüket, hogy a magyar szót és nemzettudatot tovább adják a jövő nemzedékének.

A hivatalos megnyitón dr. Szilágyi Péter nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár elmondta, hogy jelenleg a diaszpórában 260 hétvégi magyar iskola és gyermekközösség működik, ez  13 ezer gyermek számára biztosítja, hogy megtartsa magyar gyökereihez való kötődését. Kitért arra is, hogy 2025 a jövő nemzedék éve a nemzetpolitikában, így kiemelt figyelmet fordít a kormányzat a diaszpórában élő magyar fiatalokra is. 

   

Ezt követte Lengyel Miklós, a Külgazdasági és Külügyminisztérium képzésekért, ösztöndíjprogramokért és tudománydiplomáciáért felelős helyettes államtitkárának és Dr. Balatoni Katalin, a Belügyminisztérium köznevelésért felelős helyettes államtitkárának tájékoztatója. Majd Dr. Wetzelné Dr. Terbe-Szabó Csilla, a Miniszterelnökség Diaszpóra Koordinációs Főosztálya vezetőjének tájékoztatója a Hazaváró Szolgáltatásról.

   

Egy közös fotó készült a résztvevőkről, utána pedig az EMLÉKÉVEK első programjaként  egy lebilincselő előadást hallhattunk Apáczai Csere János üzenete 4 évszázad távlatából Dr. Pongrácz Attila, dékántól /Széchenyi István Egyetem, Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar/,  ezt követte Gróf Klebelsberg Kuno nevelés- és művelődéspolitikája Prof. Dr. Kéri Katalin prezentációja / DSc., egyetemi tanár, Benedek Elek Pedagógiai Kar, Neveléstudományi és Pszichológiai Intézet/ valamint „Jókai a magyar levegő.” A Jókai-emlékév és a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ kapcsolódó programja Csiszér Dóra kulturális menedzser bemutatója /Petőfi Irodalmi Múzeum/

   

A délutáni program fő témája NAPJAINK KIHÍVÁSAI ÉS JÓ PEDAGÓGIAI GYAKORLATOK, ennek keretében a következő témák kerültek napirendre:

-Az okostelefonok és a digitális tér veszélyei gyerekeinkre Pöltl Ákos családbiztonsági szakértő, Ifjúságkutató Intézet

Mai magyar nyelv: változások, jelentések; anyanyelvoktatás Dr. Balázs Géza nyelvész, néprajzkutató, egyetemi tanár

Odaküjjel Andrásfalán – élőszavas mesemondás Fábián Éva népi énektanár, énekes, mesemondó előadóművész

NÉPI hang-színek, a népzene átadásának módszerei óvodás és kisiskolás korú gyermekekszámára Laposa Julcsi népzenész, zenei mediátor

 

„Ne féljetek!” Nevelés és mesterséges intelligencia a XXII. század küszöbén Dr. Gloviczki Zoltán rektor, főiskolai tanár, Apor Vilmos Katolikus Főiskola

A Bűvösvölgy tíz éve. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiaértés-Oktató Központjainak hálózata Császár Miklós László osztályvezető, Bűvösvölgy Médiaértés-oktató Osztály

A Dienes módszer (A matematikatanulás öröme)Dr. Klein Sándor professzor emeritus, Pécsi Tudományegyetem

MintaKINCStár – Játék és alkotás a magyar népművészeti motívumkincsek felhasználásával Sevella Zsuzsanna játékfejlesztő, MintaKiNCStár programgazda

   

 Zárásként SAJÁT FEJLESZTÉSŰ OKTATÁSI SEGÉDANYAGOK A DIASZPÓRÁBAN címmel Workshop – Tankönyvek a diaszpórában bemutatására került sor.

o Benedek Zsuzsa: Beszéljünk magyarul!, Ismerteti: Lindqvist Pia

o AMIT: Magyar Nyelvi és Kulturális Alapozó Program, Ismerteti: Gagnon Eszter

o Pathy Lívia: Az én világom, A mi világunk c. kétnyelvű tankönyvek

o AMAPED – Benedek Elek meséi feladatokkal, Ismerteti: Mentsikné Hoffer Szilvia

o A Határtalan Történelem oktatási segédanyagai, Ismerteti: Wittlinger Gabriella

o Maxim Katalin (BMI): Nyelv-Jel-Alkotás szóban és írásban (ECL nyelvvizsgafelkészítő)

o Salzburgi Magyar Egyesület: Így lettünk magyarok c. történelemkönyv, Ismerteti: Kotolácsi Mikóczy Ilona

   

A programot zenés irodalmi műsor zárta a Mécsvirág együttes előadásában.

Nagyon hálásak vagyunk, hogy részesei lehettünk a Találkozónak, hiszen nemcsak tájékozódtunk és tanultunk, hanem töltekeztünk is. Köszönjük Pirityiné Szabó Juditnak, hogy nagyszerű házigazdája volt ennek a napnak; a szervezőknek, előadóknak a tartalmas programot.

   

Fotó:  Éberling Tímea

Körmendi Mária