Tanártovábbképzés a Liszt Intézetben

A stuttgarti Liszt Intézet május 17-én adott otthont annak az egész napos tanártovábbképzésnek, amelynek témája: a népmese szerepe a gyermek- és felnőttoktatásban. Bár a program a  Baden-Württembergi Konzuli Magyar Iskola és Óvoda pedagógusainak is szólt, valójában nem kizárólag nekik, hanem a diaszpórában dolgozó magyar pedagógusok széles körének, azzal a céllal, hogy értékes módszertani útmutatást és inspirációt nyújtson a külföldön dolgozó nevelőknek.

 

A képzés első előadója Dr. Sándor Ildikó jelenleg több felsőfokú intézményben végez oktatói munkát gyermek- és ifjúsági ismeretterjesztés, tehetséggondozás területeken többek között a néprajz, folklorisztika, népi játék és néptánc témaköreiben. Foglalkozásának középpontja a mese volt, a meséléstől egészen a befogadásig.

A második előadó Czakó Réka az egigérő.hu  weboldal és a „Neveljünk olvasókat!” facebook csoport alapítója, a kortárs magyar gyermekkönyvkiadás és olvasásnépszerűsítés szakértője.

A nap során a résztvevők betekintést nyerhettek a népmesék sokszínű világába, és egy műhelyfoglalkozás keretében maguk is kipróbálhatták, miként lehet a népmesét tudatosan alkalmazni a nyelvi és kulturális nevelés eszközeként.

   

A délután a mesemondás technikáira, valamint a kortárs magyar gyermek- és ifjúsági irodalomra fókuszált, különös tekintettel arra, hogyan használható mindez a külföldön élő magyar gyermekek oktatásában.

A leginspirálóbb számomra az volt, hogy a népmesék nemcsak szórakoztató történetek, hanem az anyanyelv megtartásának és fejlesztésének kiváló eszközei. Megerősítést kaptam abban, hogy a zenével, mozgással és mesével kombinált foglalkozások komplex módon fejlesztik a gyerekeket, és segítik őket abban, hogy kapcsolódjanak saját kultúrájukhoz.

   

A napot tapasztalatcsere és kitekintés zárta, ahol a pedagógusok megoszthatták egymással tapasztalataikat, kérdéseiket, valamint új ötletekkel és lendülettel térhettek vissza mindennapi munkájukhoz. Végül egy meglepetés vendéggel, Sőrés Rozkával mi magunk is beléphettünk a mesék világába.

   

Ez az alkalom nemcsak szakmai fejlődést biztosított, hanem megerősítette a közösségi összetartozás érzését is, amely különösen fontos a diaszpórában dolgozó nevelők számára.

Bandean Andrea