„Nem akarok többé debreceni diák lenni”
Április 11. nemcsak a magyar költészet napja, hanem Debrecené is, ekkor nyilvánították szabad királyi várossá. Az erről szóló kiváltságlevelet I. Lipót magyar király 1693. április 11-én adományozta Debrecennek.
A kálvinista Rómának becézett város Magyarország harmadik legnagyobb városa, amelyet Európa szerte ismernek és elismernek református iskolájáról. A címben szereplő mondatot Móricz Zsigmond Légy jó mindhalálig Nyilas Misije fogalmazta meg, akinek túl idegen volt a város és a felnőttek világa. Pedig van valami meghatározhatatlan vonzerő ebben a városban.
A város kiemelkedő szülöttje Csokonai Vitéz Mihály a magyar felvilágosodás egyik legnagyobb költője. Az irodalmi és kulturális élet jelentős alakjai merítettek ihletett a cívis város szellemiségéből, gondoljunk csak Ady Endre újságírói pályafutására. Csak néhány meghatározó név a város történetéből: Szabó Magda, Krúdy Gyula, Tóth Árpád vagy a kortárs irodalomból Kántor Zsolt.
1789-ben alapították meg Debrecenben a Nemzeti Játékszín Társaságot, amely a Fehér Ló vendégfogadó szekérszínében tartotta előadásait. Az első kőszínház 1865-ben épült, a Csokonai Színház társulatának tagjai közt jegyezhette Blaha Lujza színésznőt is. Újházy Ede színészről pedig rögtön egy finom étel jut eszünkbe, az Újházy- tyúkleves, erről viszont a tipikus hajdúsági étel a slambuc és a hortobágyi palacsinta.
Villamos visz keresztül a mindig nyüzsgő, mégis nyugalmat árasztó városon, de érdemes kicsit kiszállni és megpihenni a Nagyerdőnél.
Mégis mi az első ami eszünkbe jut Debrecenről?
Debrecenbe kéne menni pulykakakast kéne venni Megállj kocsis lyukas a kas! Kiugrik a pulykakakas! |
Debrecenben csoda esett: két kis kakas összeveszett! Én a kakasod nem bánom, csak az enyémet sajnálom. |
Ha nem is a pulykakakasért, de mindenképpen érdemes ellátogatni Debrecenbe, s ha már ott járunk, kiránduljunk a Hortobágyra, nézzük meg a csikósok bemutatóját, a Kilenclyukú hidat. Győzzük le a sárkányt Csökmőn, fürödjünk egy jót Hajdúszoboszlón. Kóstoljuk meg Hajdú-Bihar megye ételeit, lessük meg a túzok-táncot.