A vizes élőhelyek napja
Nincs is annál jobb, mint nyáron a parton lábunkat áztatni a hűsítő vízbe, vagy mezítláb tapicskolni a langymeleg tócsában. Körülöttünk eközben az iszapban réti csík rejtezik, a vöcsök első útjukra viszi fiókáit, akik nemsokára maguk is fészket raknak nádból kint a parton, köröket rajzolnak a halak, s perlekednek a sirályok. A víz éli a maga életét, mindennek megvan a helye itt a mocsári nősziromtól a hódokig. Viszont az ember hulladékot hagy maga után néha egy műanyag poharat, máskor ipari mennyiségű szemetet, hogy majd a víz elnyeli azt. Igen, elnyeli, de néha ez fajok kipusztulását jelenti, ami egyben a természet körforgásában fellépő hiánnyá válik, ami az egyensúly felborulását is jelenti. Az embernek kötelessége és elemi érdeke ennek az egyensúlynak a megtartása, illetve helyreállítása.
Úttalan, laktalan mocsárbirodalom volt itt; farkasok, tekenősbékák országa, amit nyaratszaka elült a dögleletes köd, embernek, állatnak halált hozó; patécsok, hagymázok leskelődtek ottan a keresztülutazóra, s felére apaszták a kerített várak őrségeit; hetekig nem láttak itten kék eget derült napok mellett; s mikor a szúnyogok raja felkavarodott, az olyan volt, mintha falvak égnének, s azoknak a füstje gomolyogna; ha pedig egyszer a kolumbácsi légy raja nekiindult, az elől futott, bújt szárnyék alá ember és barom, mert az a bivalyt is megöli. A kígyók s más egyéb csúszómászók serege meg olyan tömegre szaporodott, hogy otthon a telepesnek az ágyát emelgették éjjel a feje alatt, s a tűzhelyen levő fazékába bebújtak, kinn a mezőn meg úgy állt ki a fejük a fűből, mintha ligetszámra nőtt volna ki valami eleven rekettye.
Nem volt itt szántott föld. Ha lett volna is ember, aki nekieressze az ekét a pázsitnak, nagy hitének kellett volna lenni, hogy abba elvesse a búzát, amikor nem tudhatta, hogy ő aratja-e le, vagy a milliom földi féreg? vagy a vándor hörcsög vagy a sáska…
Másutt meg, ahol elpusztították az erdőket, a szabadon járó szél felszaggatta a homok hegyláncokat, s egész afrikai sivataggá változtatta a környéket, ahol nem termett más, mint éles mosósás, meg páfrány.
Szigetvilág, mocsár, sivatag: halászok, vadűzők, nomádok, martalócok menedéke volt az egész nagy terület.
Jókai Mór: A cigánybáró
“Azannya! – álmélkodott Tutajos. – Ez aztán elnyelte! De mi lehet? És a hal még mozgott… vajon a begyében tovább mozog?” Ezt azonban már nem lehetett megfigyelni, mert a szobor mellén semmi mozdulás nem látszott. De nem is látszhatott, mert a fogazott csőr megroppantotta a hal fejét, és ha mégis élt volna (némely hal megtisztítva, kibelezve is mozog még), olyan erős gyomorsavba került, ahol semmiféle fickándozásnak helye nem lehetett. – Nézi a katonát? Gyula majdnem kiejtette kezéből a gukkert. Ez a haszontalan Csikasz eltűnt mellőle, és csak messze a háta mögött ugrálta körül gazdáját. – Nagyon ügyes madár.
– Katona? – tért magához a fiú, és remélte, hogy az öreg nem vette észre megrettenését. – Kárókatona; kormoránnak is mondják. Úszik, mint a hal, bukik, mint a vidra, de jól röpül is. Pokolbélű fajzat, de bántani nem szabad, mert az egész országban már csak itt vannak, meg még egy-két helyen. Fekete István: Tüskevár |